1.díl – První krůčky

  •  Historie třeboňské házené je opravdu bohatá. Se jménem tohoto krásného jihočeského města je název tohoto sportovního odvětví nerozlučně spjat tak, jako třeba třeboňské rybníky a třeboňský kapr nebo třeboňská čtyřka s kormidelníkem, která na olympiádě v Helsinkách získala zlatou medaili. Po dlouhá léta házená byla v tomto městě sportem číslo jedna.

 

Chceme-li se zabývat historií třeboňské házené, musíme začít v době po první světové válce. Sportovní klub měl už tehdy svoji tradici, ale historické Doubí u Opatovického rybníka hostí vedle kopané i házenou až v této době. Hřiště v Doubí bylo tehdy přeplněno hráči při zápase v házené, protože na každé straně jich hrálo až 35.

Nejpilnějšími nadšenci byli dorostenci, které vedl Franta Fořt, který se do tajů a záhad této hry zasvěcoval podle tištěné knížečky. Třeboňáci brzy neměli v kraji soupeře, jak se ukázalo ve vylučovacích bojích sokolské župy Husovy v Českých Budějovicích, kde získali první místo. Památný z této doby je zápas v měšťanském pivovaru, kde ani zničený míč nebyl důvodem k ukončení hry. Prasklý míč byl prostě vyplněn travou a ve hře se pokračovalo tak dlouho, až třeboňští zvítězili. V předběžných bojích zvítězili v Ledenicích, kde měli branky zhotoveny ze smrkových stromků a největšího vítězství dosáhli v Lišově, kde vyhráli 31:0. Dosud se však v Třeboni a okolí netušilo, že způsob zápasu není totožný s napsanými pravidly. Až start v Praze, na základě těchto vítězství ukázal, že vlastně nehrají házenou. Pražský zápas byl přerušen a zbytek musel být hrán ve formě tréninku, kde hostům (třeboňákům) byla prakticky ukázána pravidla. Soupeřem byla v tomto zápase Boleslav, která již měla tradici v házené.

Tento neúspěch z neznalosti pravidel nevzal však chuť k další hře. Naopak mladí ještě s větší chutí se vrhli do tohoto sportu a výsledkem bylo, že v Doubí bylo tehdy postaveno hřiště na házenou.

 

autor :  Karel Budín

2 reakcí 1.díl – První krůčky

  1. Aguedashores napsal:

    Bemerkenswerte Erklärung, Sie haben einen neuen Leser dazugewonnen.

    Haben Sie einen rss feed, den ich abonnieren kann?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

    Designed by: search engine optimization company | Thanks to seo service, seo companies and internet marketing company
    Vytvořeno systémem HostNet