13.díl – Ústup ze slávy (rok 1944)

Ústup ze slávy možno nazvat rok 1944. Kromě ztráty ligové příslušnosti nemohlo být ani oslaveno šedesátileté trvání klubu, neboť tehdejší komisař města němec Stanko toto nepovolil a dokonce chtěl zakázat zápasy v házené, protože prý: “… na nich se český živel příliš soustřeďuje”.

Odbor házené si připomněl tedy šedesátiny klubu pouze dvěma význačnými zápasy mužů: Třeboň-Brno 4:3 a Třeboň-Moravská Ostrava 9:8 před 1300 diváky.

Dorostenci nastoupili v úplně nové sestavě. Svůj okrsek sice vyhráli, ale v meziokrskovém podlehli SK Suché Vrbné 4:8 a ani vítězství v druhém zápase jim nepomohlo, protože bylo menší. Žáci vyhráli hned na začátku sezony turnaj v Klikově a vlastní turnaj v Třeboni. V oficiální soutěži vyhrála Třeboň svůj okrsek bez ztráty bodu a kvalifikovala se do finálových bojů a ČASK Písek a LTS Soběslav. Pro technické závady, zajištěné účastníky finálových bojů nebyl vítěz vyhlášen.

Ženy v župním mistrovství skončily ze sedmi družstev na 4. místě. V turnaji “O kovový míč”, za tradiční účasti ligové Slavie Tábor obsadilo první družstvo Třeboně 2.místo a záložní družstvo bylo třetí.

Záložní družstvo vybojovalo účast v semifinále, kde Třeboň ztratila prvenství jihočeské házené porážkou 8:2 od Sezimova Ústí, i když druhý zápas vyhrála Třeboň 7:6.

Po této porážce dochází  k radikální změně v závodním družstvu, ale nastává také omezení sportovní činnosti zákazem jízdy vlakem. Hraje se jen s nejbližšími soupeři, přesto je zájem diváků stále 600-700 diváků v zápase.

V podzimní sezoně dochází k ustavení nového klubu SK Břilice, kam přestupují hráči z SK Třeboň, kterým nebyla dána možnost bojovat v divizní či župní soutěži. Břilice se stávají jakousi filiálkou SK Třeboň, neboť ve vedení jsou členové SK Třeboň. Družstva společně trénují, používají tentýž rekvizitář, atd. Jak silný kádr hráčů si SK Třeboň vychoval v minulých letech, o tom svědčí skutečnost, že Břilice bez ztráty bodu zvítězilo ve II. třídě.

V letní sezoně bylo sehráno před 1000 diváky reprezentační mezižupní utkání: Jihočeská-Západočeská 6:1

Příjemným překvapením v podzimní sezoně byli dorostenci, kteří hráli na turnaji silné čtyřky v Praze, kde porazili Slavii Praha 3:0, Železničáře 7:2 a pořadatele turnaje AFK Bohemii 3:1. Vedle první ceny z turnaje přivezli i první cenu za nejlepšího střelce, jímž byl třeboňský Balun (později dlouhodobý trenér Dukly Písek). Za zmínku opravdu stojí účast na žákovském turnaji v Poděbradech, označeném za neoficiální mistrovství Svazu házené. Třeboňští žáci (dvě družstva) se stali jeho vítězi.