15. díl – Stará sláva opět ožívá

V ročníku 1944-1945 byla Třeboň postavena před těžký úkol. Měla se umístit do 6. místa v národní lize. Jelikož se neumístila, zahájila na podzim 1944 soutěž v divizi házené. V podzimním kole roku 1944 startovala za družstvo Třeboň ještě většina hráčů, kteří do Třeboně přišli z Prahy. Druhá polovina soutěže se měla hrát na jaře 1945 a však vzhledem k schylujícímu se konci války a osvobozovacím bojům, které probíhali i v našem městě, se divizní soutěž nedohrála. Nová soutěž byla započata až na podzim roku 1945. Na jaře 1945 byli hrány jen přátelské zápasy a to již s odchovanci Třeboně. V tomto roce sportovní klub vzpomíná 60-ti let svého založení a tehdejší předseda sportovního klubu Ing. Šiman provedl jmenování činovníků házené. V čela stál revident Antonín Honzík, který převzal veškerou agendu odboru a současně byl předsedou oddílu.

Dne 21. dubna 1945 byl postižen oddíl citelnou ztrátou nadějného házenkáře Jaroslava Kubíčka, který zahynul při náletu hloubkových nepřátelských letců na vlak, s kterým odjížděl každodenně do práce.

15_dil

 

Na podzim roku 1945 byla zahájena divizní soutěž mužů ročník 1945-1946, ve kterém mladí neostřílení hráči nedosáhli vytouženého cíle a umístili se na druhém místě, takže nepostoupili do celostátní ligy. Za zmínku stojí dorostenecké utkání Čechy – Morava konané v Třeboni 9.6.1946 za účasti 1600 diváků. Čechy zvítězili 5:4 a do družstva Čech byli jmenováni dva třeboňští hráči Čábela a Zdeněk Balun. Úspěšné bylo v této sezoně družstvo dorostenců, které opět tak jako v minulé sezoně získalo druhé místo o mistra Čech. Hrálo se v sestavě: Kares, Hladík, Dušák, Čábela, Dudáček, Konopka Jan, Bradáč a Holšán. Úspěšným házenkářským podnikem byli středoškolské hry v házené. Organizací středoškolských her byli pověřeny pořadatelé SK Třeboň. V tomto roce byl přejmenován každoroční turnaj benjamínků na Pešulův memoriál a to na počest prof. Pešuly, jednoho ze zakladatelů třeboňské házené, který byl umučen nacisty 21.3.1942.

Počátek nových nadějí byl podzim roku 1945, kdy neúnavný a věrný pracovník házení v Třeboni Ladislav Pícha vytvořil nové družstvo, které si vítězstvím v divizi v sezoně 1946-1947 zajistilo návrat do ligy. Byli to hráči: Šrámek (ze Suchého Vrbného), Pittner, Moudrý, Rouče, St. Vrchota, Balun, Peterka, Pícha, Novotný, Pumpr, Matoušek, Brácha a Zbyněk Karez. Jako nováček dosáhlo družstvo hned významného úspěchu, kdy skončilo na druhém místě tabulky.

 autor: Karel Budín

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

    Designed by: search engine optimization company | Thanks to seo service, seo companies and internet marketing company
    Vytvořeno systémem HostNet