2.díl – Začátky házené

 

 

 

 

 

 

 

Mezi první průkopníky házené patřili tehdy známí třeboňští sportovci:

Mikolášek v brance, Jirka Bondy, Pešula, Havel v obraně, v útoku Sokolík, Nejedlý zvaný „Indián“ a Tůma. Pešula byl nejzaslouženějším propagátorem v Třeboni a zůstal jí věrný až do svého zatčení gestapem a zemřel v koncentračním táboře v Osvětimi.

fotografie rok 1923 – stojící zleva: Mikolášek, Nejedlý, Filip, Šedina, Kunc

– dolní řada: Pešula, Žoček, Pešl

 

Po těchto přišla řada ostatních, kteří vyplňují historii prvého desetiletí. Otta Mráz, Straka, bratři Kuncové, F. Dušák, Stárek, bratři Vyhnalové, Nápravník, Pešl, Šedina a na konec nechávám J. Filipa, který byl na tehdejší dobu hráčem velkého formátu. Dokonalý technik, jemuž nečinila potíž střelba pravou či levou rukou. Josef Nejedlý, to byl zase atlet, který byl postrachem všech brankářů, kteří přišly do styku s jeho neobyčejně tvrdými střelami. Možno říci, že bylo málo brankářů té doby, kteří se nebáli chytat jeho střely. Obyčejně se žádný ani nesnažil tyto „bomby“ krýt a nejčastěji branku opustil.

Toto sokolské družstvo se během doby vypracovalo na jeden z nejlepších jihočeských celků. Většinou se omezovalo na hru s krajovými soupeři a na pořádání zápasů do okolí (Chlum, Suchdol, Břilice, Nová Hlína, Stráž, Ledenici, atd.). V Třeboni byly zápasy hrávány v již uvedeném Doubí a družstva tam doprovázela tehdy populární studenská kapela.

Také slavná družstva jezdila z Třeboně poražena. Staroměstská Čechie Praha, kde v útoku hrál známý pražský propagátor házené a činovník AC Sparty, byla poražena 6:4 a rovněž DTJ Vyšehrad, Slávia a Sparta byly hosty v Třeboni. Vinohrady prohrály dva zápasy v poměru 3:25 a v řadách třeboňských sportovců byl velký údiv, když se dočetli v pražském tisku o opačném výsledku. Na tuto zprávu Třeboň ani nereagovala a to nejlépe svědčí o tom, že se zde hrála házená v duchu Tyršových myšlenek.

 

 

 Výklad pravidel házené

autor :  Karel Budín

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

    Designed by: search engine optimization company | Thanks to seo service, seo companies and internet marketing company
    Vytvořeno systémem HostNet