23. díl – Cesta ke slávě , mistři Československa !!!

Houževnatost a vytrvalost přinesla opět své dobré plody a to v r. 1957. Ženy Kasková, Valešová, Čábelová, Čížkovská, Pekařová, Fraňková, Zádušková, Marie a Olga Háková, Ptáková, Kubalová, Sládková, Bínová a Březinová si vybojovaly účast v druhé lize.

První družstvo mužů se činilo. Přesvědčivě vyhrálo II. ligu a postoupilo do první ligy, v níž se hned z rozběhu umístilo na třetím místě a v sezóně 1959-1960 na druhém.

Nejúspěšnějším obdobím české házené v Třeboni se ale stala sezóna 1960-1961. Oddíl za předsednictví Vladimíra Janna, vedoucího Vlasty Novotného a trenéra Karla Budína si stanovil cíl dosáhnout titulu přeborníka republiky. Bylo vzorně upraveno hřiště, stanoveny a také dodržovány plány tréninků. Důkladná a svědomitá příprava a práce se vyplatily. Družstvo v sestavě v brance Míra Karez, v obraně Mirek Lávička, Milan Rouče, Kája Hladík, Jarda Pavlíček a v útoku Karel Budín, Láďa Köhler, Jirka Sládek, Franta Stupka, Honza Tlačil, Luďa Ludvík, dokázalo pro třeboňskou házenou získat metu nejvyšší – titul přeborníka republiky. Každý z těchto borců by si zasloužil samostatný díl seriálu. Kvůli dodržení chronologie dat a faktů a bude-li zájem, vrátili bychom se k nim až po jeho ukončení. Proto také uvítáme poznatky a zážitky, které se k nim vztahují. Bohužel, monitorovat a potvrdit získané informace in natura mohou už jen pouze dva z výše jmenovaných a to ve fit kondici se cítící Míra „Láva“ Lávička(80) a Láďa Köhler(79). Všichni ostatní už jen z házenkářského nebe… Jak už bylo uvedeno v předchozím dílu, titul se vyhnul Rudovi „Žurýnovi“ Matouškovi. I když byl v té době zřejmě nejlepším hráčem družstva, vedení se nebálo zásahu v podobě jeho přeřazení do „béčka“. Nejen vzhledem k dosud žijícím rodinným příslušníkům hráčů je však choulostivé uvádět pravé důvody tohoto nepopulárního kroku.

V příspěvku z tehdy vycházejícího krajského deníku „Jihočeská pravda“ (viz snímek), je několik chybných údajů. Necháváme na návštěvnících tohoto seriálu, zdali je odhalí.

Titul mistra nebyl jen jediným úspěchem. Záložní družstvo, kde se kloubily zkušenosti Žurýna, Oldy Vonky, Standy Přibila, Karla Richtera, Mirka Strnada, Miloše “Miminy“Velemínského, Franty Vančury, Míly “Mimáka“ Melichara, s elánem mladších Tondy Turečka, Jirky Vonky, Rudolfa „Rudýna“ Šulce, Pepíka „Áži“ Neužila, Pepíka Nováka, si dobře vedlo v oblastní soutěži a ženy ve druhé lize.

I když se veškerá, nebo většina snahy upírala k získání titulu, nebylo zapomenuto ani na práci s mladými. A tak z řad tehdejších mužů se rekrutovali trenéři mládežnických družstev, která byla v těchto obdobích nejlepší v kraji a zúčastňovala se pravidelně republikových přeborů se střídavými úspěchy. Nejvíce se v tom angažovali Konopka, Matoušek, Oldřich Vonka (na snímku z ledna letošního roku je zachycen při předávání ocenění za celoživotní zásluhy a přínos třeboňskému sportu v rámci vyhlašování nejlepších sportovců okresu za rok 2013. Trénoval i hokej), ale i další.

Zvlášť velmi silné bylo družstvo dorostenců, ve kterém hráli Bohouš Kunft, Jirka Vonka, Tonda Tureček, Pepa Rousek, Jirka Janoud, Karel Kubal, Luďa Ludvík, Honza Koutek. Posledně dva jmenovaní v pozdějších letech patřili vždy k oporám družstva mužů ať už v české házené nebo později mezinárodní.

V sezóně 1961-1962 se družstvo mužů „A“ snažilo svůj úspěch opakovat, ale vnější nepříznivé okolnosti ho odsunuly na druhé místo za Baník Most. Poslední úspěchy byly vyvrcholením slávy české házené v Třeboni a zaslouženým úspěchem její dlouholeté tradice, ale staly se rovněž i její labutí písní. Po této sezóně se totiž výbor oddílu české házené po důkladném zhodnocení všeobecné situace v československé házené rozhodl přejít na házenou mezinárodní.

Bylo to těžké loučení, neboť za ta léta „česká“ přece jen přirostla třeboňským příznivcům k srdci. Ale i oni, i když ne všichni, našli k té nové, mezinárodní, zvané handbal, znovu cestičku.

O tom už příště a průběžně v dalších dílech…

 autor: Josef Neužil (Áža)

Fotogalerie léta 1957-1961  (čerpáno ze soukromého archivu pana Karla Budína)

Fotogalerie:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

    Designed by: search engine optimization company | Thanks to seo service, seo companies and internet marketing company
    Vytvořeno systémem HostNet