28. díl – Mládí vpřed

Dějiny házené v Třeboni, léta 1976 – 1977

V důsledku reorganizace soutěží (kolikáté už?), kdy jsou zrušeny druhé ligy a divize v soutěžích mužů, je družstvo mužů nuceno hrát krajský přebor ročníku 1975-76. Oddíl staví dvě družstva ve složení: v „áčku“ chytají Kyzour a Vochozka (vrátil se z Dukly Cheb) a hrají Neužil, Pešíček, Karel a Petr Šulcové, Jiří Průša, Homolka (z dorostu), Zbudil, Mil. Hamr, Pouzar (z dorostu), v béčku Elexhauser a Mejta, Josef Průša, Vyhnal, Koutek, Kadlec, Jiří Hadrava (vrátil se z vojny, nebyl v Dukle), z dorostu přešli Verner, Staněk, Petráň, družstvo doplňují ještě Kostelecký a Mir. Švec. Je zde tedy zřejmá snaha skloubit zkušenosti starších s dravostí mladých, z kterých pak vybírat pro první družstvo. Družstva trénují společně pod vedením vzorného trenéra (název ocenění obdrženého od svazu házené) Karla Budína. Do této sezony tedy nenastupují Míra Karoch a Luboš Svoboda z rodinných důvodů a Vlasta Štěpán z důvodu pracovního zaneprázdnění.

V krajském přeboru jsou družstva velmi rozdílné výkonnosti a není výjimkou, že družstva jako Třeboň, Dukla Písek a Sezimovo Ústí vyhrávají nad družstvy z Milevska a Bechyně rozdílem 30ti až 40ti branek. Tím je samozřejmě dána úroveň celé soutěže, kde pouze vzájemné zápasy družstev z čela tabulky přivedou do ochozů diváky a jinak ostatní zápasy se hrají před prázdnými hledišti. Stručně řečeno, Třeboň touto reorganizací utrpěla po všech stránkách. Tím větší je však snaha výboru oddílu a samozřejmě hráčů o útěk z této soutěže, a tak družstvo „A“ po podzimní části je v čele krajského přeboru bez ztráty bodu a „béčko“ na šestém místě se 14ti body z 12ti družstev. V jarní části „A“ muži pokračují ve vítězném tažení a tři kola před cílem, kdy Spartak Sezimovo Ústí prohrává v Soběslavi se zdá být o vítězi rozhodnuto. Třeboň vede o 4 body a jede do Sez. Ústí, kde si může dovolit prohrát při podmínce, že ze zápasu příští neděli s Duklou Písek výtěží alespoň bod. V Sezimově Ústí třeboňští v poločase vedou 6:5, aby ve druhém poločase se z nepochopitelných vůdodů úplně psychicky položili (po kolikáté už?), a i když hrají v tomto poločase 13! minut přesilovou hru, prohrávají ho 14:4! a tím i celé utkání 19:10. Domácím výborně zachytal 40-ti letý Jarda Holoubek, který po působení v ligových Bohemians, Viktorii a Slavii zakotvil zde a pomohl tak velkou měrou k tomuto vítězství.

Nic však není ztraceno, Třeboň hostí Duklu Písek, na jejímž hřišti na podzim zvítězila, a tak se všeobecně předpokládá, že doma alespoň ten kýžený bod, který je třeba pro vítězství v krajském přeboru, urve. Ukazuje se však, že tíha zodpovědnosti je veliká, třeboňští se dopouštějí chyb a naopak vojáci hrají klidně a soustředěně, vítězí v Třeboni 14:12 a vysazují tak do čela tabulky Spartak Sezimovo Ústí s právem účasti v kvalifikaci o národní ligu. Z této kvalifikace, kde hrají vítězové čtyř krajských přeborů, vychází nakonec jako postupující družstvo Telnice, a tak i sezimovoústeckým nezbývá než znovu bojovat v příští sezoně jenom v kraji. Ještě pro úplnost konečné umístění prvních tři družstev krajského přeboru 1975 – 76 :

1. Sez. Ústí 20 0 2 630:274 40

2. J. Třeboň A 20 0 2 644:298 40

3. VTJ Písek 28 0 4 590:314 36

pro úplnost – 7. J. Třeboň B 10 2 10 484:460 22

Za zmínku stojí utkání hrané v rámci májových oslav s Duklou Praha (v čele s Jirkou Víchou a Rudou Havlíkem, který zemřel v závěru roku 2015), kdy třeboňští před návštěvou 1000 diváků předvedli vynikající házenou, sice prohráli 22:28, ale znovu dokázali, že proti dobrému soupeři dovedou zahrát jako už několikrát předtím, ale v zápasech, kdy jde o všechno a soupeř nemusí být z daleka tak silný nedokáží věc dotáhnout dokonce. To se potvrdilo v Náchodě a mělo se potvrdit i v závěru sezony (viz už předchozí text).

Dorostenci i dorostenky zakončili úspěšně dorostenecké ligy, v krajském přeboru hráli dále dorostenci „B“, žákyně, mladší a starší žáci. A právě u tohoto družstva se musím zastavit dále. Dokázalo totiž vydobýt pro třeboňskou házenou (myšleno mezinárodní, tedy handbal) dosud největšího úspěchu. Ale začnu od začátku…

Dobrá práce oddílu házené Jiskry Třeboň byla oceněna ÚV ČSTV tím, že v Třeboni bylo zřízeno tréninkové středisko mládeže v házené. Středisko zahájilo činnost 1. září 1975, trénuje se třikrát týdně a zatím je v činnosti 14 mladších a 16 starších žáků. Zodpovědným vedoucím střediska byl jmenován Karel Budín, který má k dispozici dva trenéry a to Josefa Neužila /trénuje starší žáky/ a Josefa Průšu /trénuje mladší/. Sportovní výchova chlapců je zaměřena tak, aby po dosažení 15 let věku mohli nejlepší z nich přejít do tréninkového střediska dorostu, které vytváří podmínky pro vrcholový sport. Současně se provádí nábor dalších žáků na školách. Krajský přebor 1975-76 je rozdělen do dvou skupin, první vyhrává Milevsko a druhou starší žáci Třeboně. Ve vzájemných zápasech Třeboň v Milevsku prohrává o tři branky, doma však vítězí rozdílem dvaceti branek a stává se tak vítězem krajském přeboru své kategorie s právem účasti na přeboru ČSR v Uničově. A právě zde dosahují mladí házenkáři výrazného úspěchu když končí druzí za Rožnovem před takovými družstvy jako Gottwaldovem, Plzní, Náchodem, Černošicemi, Lovosicemi a Slavojem Praha. Nejlepším hráčem turnaje byl vyhodnocen třeboňský Kolář, nejlepším brankářem další Jihočech Pavlíček, oba dva pak spolu s Prokopem a Nakládalem byli zařazeni do širšího výběru dorosteneckého družstva ČSR. První dvě družstva přeboru si zajistila účast na přeboru ČSSR v Náchodě spolu s družstvy Prešova a Michalovců. A zde zaznamenávají starší žáci Jiskry největší úspěch třeboňské mládežnické házené obsazením druhého místa a tím získání stříbrných medailí. Porazili přeborníka ČSR, Rožnov, poměrem 18:15, zdolali Michalovce 16:14 a podlehli v boji o titul Prešovu 10 : 13. Třeboňský Kolář byl s 24 brankami vyhlášen nejlepším střelcem turnaje a Pavlíček brankářem. Líbivou technickou hrou si Třeboň získala sympatie náchodského publika.

Oceněním tohoto úspěchu bylo přijetí hráčů, trenérů, rodičů a učitelů předsedou MěNV v Třeboni, s. Josefem Černým, mimochodem velkým příznivcem házené a vůbec sportu v Třeboni, který všem přítomným poděkoval za příkladnou reprezentaci třeboňské házené i celého města Třeboně, která vyniká tím více, že v tomto roce slaví město 600 let svého trvání. Přijetí byli přítomni též zástupci okresních a krajských sportovních orgánů, kteří předali chlapcům diplomy a upomínkové dárky, trenérům pak pochvalné listy.

Přijetí bylo dalším důkazem toho, jak naše současné zřízení dokáže ocenit práci s mládeží a že této problematice je věnována velká pozornost.

Výsledkem péče o mladé házenkáře v Třeboni je jistě i ta skutečnost, že vedle prvoligových dorostenců Romana Budína a Vladimíra Školky přecházejí do Slavie Praha IPS, kde je vrcholové sportovní středisko dorostu, ještě tři hráči z úspěšného žákovského družstva a sice Nakládal, Pavlíček a Kolář.

Na výroční schůzi TJ proběhla opět anketa o nejlepšího sportovce jednoty, kam se opět prosadili házenkáři – Zbudil (je členem reprezentačního družstva ČSSR do 23 let) na čtvrté, Neužil na šesté, Homolka (člen reprezentačního družstva dorostu ČSSR) na osmé a Josef a Jiří Průšové na desáté místo. Pravidelně se schází výbor oddílu házené, kde lze namátkou jmenovat obětavé funkcionáře Školku, Koláře, Opata, Nováka, Budína a jiné, kteří ze svého volného času ukrajují pro zdařilý průběh soutěží a usilují o stále lepší výkonnost družstev. Do předsednické funkce ve výboru byl zvolen Jan Ludvík , místopředsedou Vlasta Novotný.

V 70-tých letech čeká muže Lokomotivy České Budějovice vyřešení generačního problému. Vyjímáme tudíž z historie tohoto oddílu zajímavost: „…proto byli ke spolupráci pozvaní třeboňští Honza Koutek, Honza Kadlec, Josef Neužil ( zvaný házenkáři Áža ) a Josef Vyhnal. Takto posílené družstvo Lokomotivy vybojuje v konečném účtování třetí místo a to v sezóně 1977-8.“

Ještě o jedné významné akci v souvislosti s třeboňskou házenou je nutno se zmínit. V Třeboni probíhá od konce roku 1974 výstavba sportovní haly s kapacitou 1078 m2 cvičební plochy a 600 místy pro diváky. Hrací plocha bude 21 x 22 m. Autorem projektu je bývalý házenkář ing. arch. L. Konopka. Na výstavbě se brigádnicky podílejí občané Třeboně a i házenkáři mají ve svém závazku zakotveny brigádnické hodiny. Hala má být dokončena v roce 1977 a měla by nemalou měrou přispět ke zvýšení úrovně tohoto sportu v Třeboni po stránce výkonnosti i masovosti, proto se těší také nemalé pozornosti třeboňské sportovní veřejnosti.

Vzhledem k havárii stejné konstrukce na hokejovém stadionu v Třebíči, byla výstavba haly do vyřešení případných rizik na dlouhá léta přerušena a tato dána do provozu až v roce 1984. Velkou měrou se o to zasloužil a prvním šéfem v hale stal pan Karel Budín. Nebylo by vhodné kdyby nesla právě jeho jméno?

autor: Josef Neužil (Áža)

(čerpáno ze soukromého archivu pana Karla Budína a Josefa Neužila)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

    Designed by: search engine optimization company | Thanks to seo service, seo companies and internet marketing company
    Vytvořeno systémem HostNet