3.díl – Házená do škol

V letech 1923 – 1926 byla jihočeská házená na výši. Jihočeská župa již existovala, ale sdružovala kluby hrající většinou dámskou házenou. Bylo to v Pacově, Březnici, Pelhřimově, Mezimostí, Soběslavi, Táboře, Žirovnici, ČB a jinde. Také házená mužů se slibně rozvíjela. Třeboň měla mužstvo výkonností na tehdejší dobu prvotřídní, neboť porážela většinou své krajové soupeře až na Soběslav výsledky dvoucifernými. Skóre v jednom zápase až 20 branek nebylo zvláštností.

V té době vznikla ještě druhá kolébka třeboňské házené. Bylo to místní reálné gymnázium. Dvě jména profesorů jsou pevně spjata s průkopnickou prací házené v Třeboni. Již jmenovaný Josef Pešula a Jan Kunc, který až do své smrti v roce 1976 zůstal věrný házené. Oba byli členové prvého sokolského družstva házené. K těmto dvěma patřil také Štefl. Těžko by bez nich vyrůstali takový Smrčkové, Adamové, Vopelkové a Podruhové. Házená byla hrána v hodinách tělocviku stále, bez ohledu na její konjunkturu, ba dokonce i v dobách, kdy se zdálo, že v Třeboni zanikne. Byli to populární benjamínky, kteří za pomoci oddílu házené se každoročně konali.

V roce 1926 se konaly v Praze Středoškolské hry, kterých se účastnila také házené třeboňského gymnázia. Po řadě vylučovacích vítězství bylo družstvo vyřazeno ze soutěže, aniž prohrálo. V semifinálovém zápase s moravským celkem Prostějova hráli v normálním čase nerozhodně 10:10. Odchod hráčů ze hřiště za účelem občerstvení znamenal pro Třeboňské vyřazení ze soutěže. Škoda, protože Prostějov byl pak finalistou soutěže. Družstvo tehdy hrálo v sestavě: Bláha, Jar. Vopelka, Josef Zoch, Spurný, Pešl, Šafář, Adam.

A tak až do roku 1930 činnost v házené v Třeboni nebyla valná. Házenou hrají systematicky jen na gymnáziu a tam vyrůstá nová kádr hráčů, kteří v roce 1931 zakládají nový list v naší kronice. Tehdy budějovický stadion pořádal vlajkový turnaj v házené za přítomnosti Sokola Vinohrady. Třeboňští nadšenci házené se obrátili na tehdejšího místopředsedu fotbalového odboru Antonína Honzíka, aby jim umožnil účast na tomto turnaji. Tento věrný příznivec házené již v dřívějších letech s radostí chlapce uvítal a tak vznikla házená SK Třeboň 1884. Budějovický turnaj vyhrál Sokol Vinohrady, který ve finále porazil SK Třeboň 5:2. V předběžných kolech porazili nováčci SK Třeboň AC Stadion Č.Budějovice 6:1 a Skauty Třeboň 6:5.

autor: Karel Budín

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

    Designed by: search engine optimization company | Thanks to seo service, seo companies and internet marketing company
    Vytvořeno systémem HostNet