4.díl – Házená-samostatný odbor

V roce 1932 se rozjíždí házená SK Třeboň již naplno. Do tohoto ruku se datuje střetnutí, v pořadí jako první, s budoucím velkým rivalem Vrbnem, které Třeboňští vyhráli 23:4. Házená v klubu nebyla samostatným odborem, nýbrž byla pododborem fotbalu. V čele stál Antonín Honzík, který se o družstvo pečlivě staral. Zakoupil pro celé družstvo dresy, míč a postaral se o upravení nového hřiště – na hřišti kopané. Velký kus historie je také obsažen ve dvou slovech: „Honzíkův pohár“. Snad všechny kluby jižních Čech se vystřídaly v řadě ročníků tohoto turnaje o křišťálový pohár. V prvém roce se stal kořistí tehdy výborného družstva studentů Benešova, kteří v čele s populárním hráčem Piusem náleželi tehdy k nejlepším družstvům Čech. Honzíkův pohár byl dohrán až v roce 1942.

V prvém družstvu SK Třeboň 1884 chytal v brance Pokorný, v obraně hráli J.Vopelka a bratři Bénové, útok ve složení Smrčka, Podruh, Adam. Z dalších hráčů to byli Čech, bratři Tichých, Kunft, Jar.Vopelka, Melichar, Jiráček, Kojan, Radovan Adam, Lála, V.Tichý a později J.Dvořák, Korb, Klečka a jiní. Fotbalový odbor, jemuž podléhali, je přehlížel a tak obyčejně náklady spojené se startem soupeře nesli tito nadšenci sami, protože obecenstva se sešlo nanejvýš několik desítek. Nic je však neodradilo od házené, naopak je to více stmelilo a kamarádský duch byl hlavním činitelem ve vítězství v příštích letech.

V roce 1933 se stává družstvo vítězem turnaje ve Zlivi, kde po vítězství nad pořádajícím klubem 11:3 poráží tehdy obávaný Rožmitál 5:4. V druhém ročníku „Honzíkova poháru“ jsou opět poraženi benešovskými studenty 5:2. Z přátelských zápasů upoutaly pozornost starty pražských družstev: Staru 6:4 a 4:1, Smíchova 7:5 a dvě vítězství nad Sokolem Vinohrady 10:7 a 16:7. Tyto výsledky upravily cestu družstva ke startu v Praze, kde Třeboňští prohráli se Sokolem Vinohrady 4:13.

V tomto roce vznikla v Třeboni druhá soutěž. Byla to soutěž o pohár náměstka starosty města Adama. V této soutěži porazila Třeboň SK Mezimostí 10:3, Hlubokou 17:6, Soběslav 16:3 a ve finále Sokol Vinohrady 10:8. V tomto roce bylo také sestaveno z hráčů házené družstvo odbíjené za vedení Jirky Kliky, které se stalo vítězem pohárového turnaje v Nových Hradech. Toto odvětví družstva trvalo však jen rok, protože stále lepší a lepší výsledky v házené nedovolovaly hráčům jinou činnost. V tomto roce sehrála házená celkem 18 zápasů, z nichž prohrálo družstvo 3x s celkovým výsledkem 408:51.

autor: Karel Budín