6.díl – Přelom ve vývoji házené

Rok 1941 je velkým mezníkem v třeboňské házené. V historii klubu bylo dosaženo rekordu v počtu sehraných zápasů, v počtu návštěvníků, ale i v počtu porážek. Výslednicí práce byla vybojovaná účast v lize. Účast v lize znamenala velmi mnoho propagačně pro klub, ale i pro město samo. Také tisk projevil o házenou nebývalý zájem.

Konečně byl založen samostatný odbor v čele s Antonínem Honzíkem. Místopředsedy byli Ing. Drozda a Podhradský, jednatelem Kostelecký, pokladníkem Šedina a členy výboru byli Třešňák, Novák, Melichar, Zoch, Chrástek, Pávek, Kaska, Jungr, Bína, Hlaváč, Kunc a Vacek.

První ligové mužstvo

První ligové mužstvo

Z přípravných zápasů byli sehrány dva v Č.Budějovických se Stadionem 6:4 a v Třeboni s DTJ Suché Vrbné 11:6. Dne 6.dubna roku 1941 se pak hrál první ligový zápas. Přes krajně nepříznivé počasí vidělo Ikar Kukleny, který zvítězil 14:2  600 diváků. Za Třeboň vstřelil branky Vrchota a Květoň. Ani řada porážek v dalších bojích nevzala chuť divákům ani hráčům. Zápas s pražskou Spartou navštívilo 800 diváků. Sezona však skončila bez úspěchu.

2013-05-14 15.08.43

V letní přestávce bylo dohráno župní mistrovství, kde Třeboň hladce zvítězila v nejsilnějším okrsku. Protože Třeboň byla již v lize, dalších bojů se neúčastnila.

V létě byl pozván z pražské Sparty Karel Hošťálek, který převzal odbornou přípravu hráčů. Jeho vliv se projevil hlavně u dorostu, Pitner a Malý byli zařazeni do ligového družstva.

V této době Třeboň obsadila ve Vrbně 2.místo na pohárovém turnaji, když byla domácími poražena 6:4. V Třeboni pak na dalším ročníku „Honzíkova poháru“ jim porážku vrátila v poměru 7:2 a stala se vítězem turnaje.

Podzimní sezona byla zahájena debaklem v Kuklenách, kdy třeboňská házená utrpěla dosud největší porážku vůbec 4:17. Tento výsledek rozhodl o tom, že do družstva byli zařazeni mladí hráči. Mnoho to nepomohlo, ale přes stálé prohry nedošlo v družstvu ke krizi. Ani diváci neztratili o házenou zájem. Ligovou soutěž zakončila Třeboň na posledním místě, ale získala cenné zkušenosti. V tomto roce sehrála tři družstva (liga, župní mužů a dorost) 57 zápasů (32 vítězství, 2 nerozhodně, 23 porážek) a celkovým skórem 353:310. Nejvíce zápasů sehrál Jan Vrchota 39, Janouch 36, Nestával 29 a branky dali: Jan Vrchota 87, Vopelka 38, Květoň 30, atd.

autor: Karel Budín

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

    Designed by: search engine optimization company | Thanks to seo service, seo companies and internet marketing company
    Vytvořeno systémem HostNet