8.díl – Úspěšný druhý ročník české ligy

Druhý ročník české ligy zahájila Třeboň těsnou porážkou v Praze se Slávií 6:7. O zápase napsal pražský tisk: „Třeboň byla místy lepší než červenobílí a za výkon ve druhém poločase by zasloužila alespoň bod.“

19. duben 1942 došlo k prvému ligovému boji v Třeboni s Holobkovem, k němuž se sešlo 700 diváků. Zápas měl nešťastný průběh, poněvadž střední útočník Pícha byl již ve třetí minutě odnesen s hřiště se zlomenou nohou. Přece však zbytek zápasu odskákal na jedné noze a vstřelil ještě dvě branky. Třeboň získala prvé dva body.

V příštím zápase ve Stupně nahrazoval Píchu M. Vopelka a Třeboň opět zvítězila, tentokrát 5:4. Největšímu zájmu se těšilo utkání starých rivalů Třeboň-Suché Vrbné, kdy téměř že všech koutů jižních Čech přišlo 1300 diváků. Třeboň opět zvítězila 5:4, když ve středu útoku nastoupil nový muž, prof. Kokoška. Tento sympatický „Bača“, jak mu říkali, byl nejen dobrým hráčem, ale i vychovatelem dorostu.

V dalších zápasech s Ikarem Kukleny oplatila Třeboň své dřívější porážky a její vítězství v Kuklenách 6:3 bylo senzací. Následovalo pak vítězství nad bývalým mistrem Starem Plzeň 7:3. Tímto zápasem bylo ukončeno 6.kolo ligy a úřední zpráva svazu konstatuje: … největší návštěvy vykazují Rokycany-2636 osob, druhá je Třeboň-2404 diváků a na třetím místě opět jihočeský klub DTJ Suché Vrbné-2105, čtvrté Kukleny-1809 diváků. Návštěva na zápas Třeboň Suché Vrbné je rekordem a v Třeboni každý pátý občan je přímým příznivcem házené.

Potom byla ve sportu nucená přestávka. Smutný měsíc červen zanechává stopy i ve sportovním životě Třeboně. Na popravišti v Táboře umírá věrný a zasloužilý příznivec házené, starosta města Třeboně-František Adam.

Po této přestávce prohráváme v Rokycanech 4:13, ale družstvo se rehabilitovalo porážkou Sparty 9:5 před 1000 diváky. Ve Šťáhlavech ztrácí bod 7:7 a v dalším boji dociluje v Ejpovicích dvojciferného výsledku 10:4. V této době hrála Třeboň naposled v nejsilnější sestavě a byla považována za aspiranta na mistrovský titul. Zásahem protivníků, kteří způsobili, že Třeboně odešli prof. Kokoška a Zďárský a svaz pak vydal nařízení o odchodu tří hráčů z SK Třebon, třeboňská házená nekapitulovala. Oslavena vítězí v posledním jarním zápase v Plzni nad Viktorií 9:8. To již v útoku hráli Janouch, Vrchota a SK Třeboň 1884 se umisťuje v lize na druhém místě za Slávií Praha.