Třeboňští radní žalují opoziční noviny. Kvůli jedné větě

Třeboňští radní žalují opoziční noviny. Kvůli jedné větě.

 

 

 

 

 

Tu vede koalice KDU-ČSL, ČSSD, ANO a Společně pro Třeboň. Zajímavé je, že podání žaloby bylo jediným důvodem, proč se rada města 10. listopadu sešla. Jednání podle zápisu trvalo pouhých pět minut. „Rada města schvaluje podání žaloby proti spolku Třeboňsko ve věci týkající se neoprávněného zásahu do pověsti (dobrého jména) města Třeboně,“ stojí v zápisu zveřejněném na webu města. Pro byli všichni radní. Co konkrétně jim vadí, už dokument neuvádí.

Reakce opoziční ODS na sebe nenechala dlouho čekat. Občanští demokraté považují žalobu za útok na svobodu vyjadřování. „Tento krok nás vrací do doby totality před rok 1989. Nejde o nic jiného, než zastrašování a snahu umlčet každého, kdo má jiný názor. Proti takovým postupům, které vedou k potlačování lidských práv a svobod, musíme co nejdůrazněji protestovat,“ napsali zastupitelé ODS v prohlášení.

Spolek Třeboňsko tvoří oponenti politiky radnice z ODS, TOP 09 i například první polistopadová starostka Libuše Kotilová. Spolek nepravidelně vydává Třeboňské noviny. Letos vyšly pouze v říjnu.

MF DNES se v pátek snažila získat vyjádření vedení města. Místostarosta za hnutí ANO Josef Pindroch celý den nebral telefon, stejně jako lidovecká starostka Terezie Jenisová, která nereagovala ani na SMS. K zastižení nebyla ani mluvčí radnice.

MF DNES nakonec kontaktovala jednoho z radních, který podání žaloby potvrdil, ale pouze pod podmínkou anonymity. Podle něj je bodem sváru věta v Třeboňských novinách o tom, že město darovalo kus lukrativního pozemku ve farské zahradě církvi.

„Jde tam o to slůvko darovat, protože to byla směna. Ale nejsem si tím jistý, že je to kvůli tomu, ruku do ohně za to nedám. S Třeboňskými novinami často bojujeme, někdy píší nesprávně nebo pozměňují pravdu. Tak jsme přistoupili k takovému kroku,“ řekl.

Bývalý starosta Jan Váňa z ODS celou situaci považuje za absurdní. „Nechápu, proč mrhají časem a penězi a podávají žalobu. Pokud se jim ta formulace nezdála, mohli požádat o to, abychom vytiskli omluvu,“ poukázal Váňa.

Opozice kritizuje vedení města kvůli farské zahradě několik let. Argument, že se jednalo o dar, použila již na jaře 2011, kdy ke směně došlo. „Formálně to byla směna, ale byla tak nevýhodná, že to byl spíš dar. Město dostalo pozemky hřbitova, se kterými má jen náklady, a církvi za to dalo lukrativní pozemky farské zahrady v centru,“ upozornil Váňa.

Autor: Martin Beneš (zdroj: www.idnes.cz)

Designed by: search engine optimization company | Thanks to seo service, seo companies and internet marketing company
Vytvořeno systémem HostNet